Kredyt na nową firmę.

Jak otrzymać kredyt na nową firmę?

Poza kłopotami mnożącymi się w urzędach, istnieje jeszcze jeden ważny problem – uzyskanie finansowania. Niestety w życiu nie zawsze jest kolorowo i jeśli nie posiadamy odpowiedniej gotówki, lub brakuje nam w rodzinie bogatego wujka będzie ciężko z kapitałem w początkowej fazie działalności.

Czy istnieje możliwość uzyskania kredytu lub pożyczki na nową firmę? Jak to wygląda?

Sprawa wygląda na pewno inaczej jeśli nasz projekt jest innowacyjny, wówczas prawdopodobnie uda nam się pozyskać zewnętrznego „Anioła Biznesu” lub inwestora, który udzieli nam pomocy na starcie. Jeżeli jednak zajmujemy się czymś typowym, raczej nikt nie rzuci się nam z pomocą.

Nasuwa się więc pytanie: „gdzie szukać wsparcia i które instytucje oferują finansowanie nowo powstałym firmom?

Duża część banków zrobi nam niezbyt miłą niespodziankę – ponieważ minimalny czas prowadzenia działalność w przypadku kiedy starasz się o kredyt to nawet 1 rok.

Oczywiście to nie wystarczy. Należy się wykazać sporym dochodem i brakiem zaległości względem Urzędu Skarbowego i ZUS. Czasami możemy zobaczyć kampanie reklamowe, w których pojawiają się oferty przykładowo linii kredytowej lub karty dla nowo powstałej firmy ( np. mbank), praktyka jednak nie idzie w parze z teorią ponieważ możemy się starać o wspomniany produkt po minimum 3 miesiącach prowadzenia działalności pod warunkiem, że mamy odpowiedniej wysokości wpływy na rachunek (oczywiście w danym banku).

W przypadku gdy mamy zabezpieczenie hipoteczne mBank może nam zaoferować kwotę do 4 milionów PLN z maksymalnym czasem spłaty do 20 lat . Decyzja kredytowa przyznawana jest do 3 dni.

Kolejnym bankiem, w którym możemy szukać finansowania naszej działalności jest Idea Bank oferujący kredyt na start do 350 tys. PLN nie wymagając stażu działalności. Długi okres kredytowania- nawet do 10 lat. Jest to dość dobra oferta, wysoka przyznawalność to ważna kwestie w tym wypadku.

Alternatywą dla pożyczek bankowych są oferty pozabankowe dla firm, przykładem może być choćby Provident oferujący dla nowych Klientów nawet 10 000 zł  oraz firma CL Doradcy Kredytowi , która proponuje do 300 tys. PLN bez zaświadczeń z ZUS i US, ale na nową firmę szanse uzyskania pożyczki to 50/50.

Dla nowej firmy możliwy jest też leasing pojazdu lub sprzętu, natomiast zazwyczaj minimalna wartość przedmiotu co najmniej 10 000. Na pewno będzie koniczny wkład własny, nawet 20 %.

Ciekawą opcją, jeśli posiadamy w miarę nowy samochód jest leasing zwrotny lub kredyt pod zastaw tegoż pojazdu. Leasing zwrotny zazwyczaj do 50-60 % wartości, kredyt nawet do 100 % wartości zabezpieczenia, oczywiście na oświadczenie o dochodzie.

Alternatywą mogą być pożyczki społecznościowe  jednak tam też potrwa zanim będziemy mogli pożyczyć większą kwotę, dlatego najlepiej mieć zawsze coś na początek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.