Oszczędzanie? To nie takie trudne!

Jak zacząć oszczędzać?

Wielu z nas chciałoby zacząć oszczędzać zarobione pieniądze, jednak jak się okazuje, nie jest to łatwe zadanie. Każdy dobrze wie, że łatwiej się mówi niż coś robi. W tym artykule przedstawiamy kilka kroków, w kierunku oszczędzania pieniędzy.O wiele łatwiej powiedzieć niż zrobić. Chyba każdy przekonał się na własnej skórze jak ciężko jest sobie powiedzieć nie w sytuacji kiedy wpadnie nam coś ciekawego w oczy. Zazwyczaj wtedy tłumaczymy sobie, że to tylko jednorazowy zakup i po nim wrócimy do oszczędzania. Z reguły w takich momentach wpadamy w błędne koło.

Prawdą jest, że rozpoczęcie oszczędzania bez wyznaczenia sobie jakiegoś celu jest rzeczą praktycznie niemożliwą. Wielu z nas zada sobie pytanie”Dlaczego?”. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że oszczędzanie niesie za sobą konieczność rezygnacji z określonych dóbr czy usług, do których my jako konsumenci jesteśmy bardzo przywiązani, a co za tym idzie- jest to rezygnacja z czegoś co jest dla nas przyjemne. Dlatego właśnie oszczędzanie bez świadomości dlaczego to robimy ( jaki jest cel naszych poczynań) nie ma najmniejszego sensu. To właśnie cel, który przed sobą postawimy daje nam motywację aby zacząć oszczędzać. A zatem proces oszczędzania należy rozpocząć od pierwszego kroku jakim jest wyznaczenie celu. Może to być zakup nowgo telefonu, komputera, telewizora itd.

Część osób stawia sobie bardziej złożone, wymagające, dalekosiężne cele, jakimi są: zakup mieszkania lub domu, zapewnienie sobie spokojnej przyszłości lub zaoszczędzenie pieniędzy na przyszłość dla dzieci. Bez względu na to czego pragniesz, powinieneś zacząć od wyznaczenia sobie celu i ciągłego dążenia do jego realizacji.

Oprócz możliwości zakupu wymarzonych dóbr czy usług oszczędzanie przynosi jeszcze jedną ważną korzyść: brak konieczności brania pożyczek lub kredytów, dzięki czemu możemy sobie zaoszczędzić sporo stresu.

Lista Naszych Wydatków

Następnym krokiem w kierunku oszczędzania jest zapoznanie się z naszymi wydatkami. Po szczegółowym przeanalizowaniu otrzymamy czarno na białym ile pieniędzy wydajemy na rzeczy, które nie są nam potrzebne (przykładowo 100zł na przyjemności w postaci słodyczy itp.). Analiza taka pozwala na znalezienie również innych niepotrzebnych wydatków. Sami powinniśmy zdecydować, co jest nam niezbędne, a z czego możemy zrezygnować, oraz w jakim czasie chcemy zaoszczędzić na rzecz, która jest celem naszego oszczędzania. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych możliwości na zaoszczędzenia pieniędzy:

Jeśli posiadamy telefon stacjonarny to warto przemyśleć czy jest on nam niezbędny do życia. W dzisiejszych czasach prawie wszyscy posiadają telefony komórkowe, więc telefon stacjonarny w takiej sytuacji to tylko zbędny miesięczny koszt.

Lista wydatkówOszczędzanie wody i energii elektrycznej. Kąpiel w wannie zużywa o wiele więcej wody niż pod prysznicem. Warto czasami zrezygnować więc z wanny i oszczędzić trochę pieniędzy w skali miesiąca. W przypadku energii elektrycznej należy pamiętać aby nie pozostawiać niepotrzebnie włączonego światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy w danej, nie zostawiać ładowarek w gniazdku czy komputera w trybie czuwania.
Często koszt zakupu fast food’ów na mieście jest wyższy niż koszt przygotowania posiłku w domu dla kilku osób.
Zastanów się czy nie lepiej korzystać z komunikacji miejskiej jeśli posiadasz samochód i mieszkasz w dużym mieście. Samochody z silnikami spalinowymi spalają o wiele więcej paliwa w cyklu miejskim niż na trasie, więc warto pomyśleć o takich oszczędnościach.

Domowy Budżet:

Po wykonaniu powyższych kroków należy stworzyć budżet domowy. Czynność ta pomoże Ci w ustaleniu ile pieniędzy z wypłaty przeznaczysz w danym miesiącu na rachunki, ile na żywność, ile na oszczędności oraz jaką kwotę możesz przeznaczyć na drobne przyjemności.
Od tej chwili wszystko zależy tylko od Ciebie. Jeżeli będziesz postępował według opisanych wyżej wskazówek to przekonasz się, że oszczędzanie wcale nie musi być trudne, a wyznaczony cel jest bliżej niż Ci się wydaje. Należy tylko pamiętać o systematycznym odkładaniu pieniędzy.

Życzymy Powodzenia!

One Response to Oszczędzanie? To nie takie trudne!

  1. stokrotka pisze:

    Bardzo ciekawy artykuł. Sama staram się oszczędzać stosując zawarte w nim rady i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.