Problemy finansowe. Jak sobie z nimi radzić?

Problemy finansowe.

Przez kredyty, karty kredytowe i hipoteki Polacy są zadłużeni na miliardy złotych. Bez względu na to jaka jest wysokość zadłużenia należy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie: nie wolno się poddawać! Z każdej ( nawet beznadziejnej) sytuacji można znaleźć wyjście.
Świadomość posiadania długów czy niezapłaconych rachunków wywołuje u każdego stres, jednak należy pamiętać, że taki stan rzeczy może się przytrafić każdemu. Bez względu na to czy zarabiasz kilka tysięcy miesięcznie, czy żyjesz z zasiłków społecznych musisz pamiętać o jednej, bardzo ważnej rzeczy: powinieneś żyć na takim poziomie, na który Cię stać- w przeciwnym wypadku ( jeśli będziesz starał się żyć ponad poziom, na który Cię stać) najprawdopodobniej wpadniesz w tarapaty i narobisz sobie niepotrzebnych długów.

 

Staraj się poszukać pomocy u wierzyciela.

Najlepszym działaniem jest jak najszybsze skontaktowanie się z wierzycielem w celu otrzymania informacji o możliwości wydłużenia czasu spłaty, zmniejszenia rat do jak najniższych lub zwiększenia spłat w określonym okresie albo wcześniejszej spłaty ( o ile Twoje możliwości finansowe Ci na to pozwalają). Bardzo często jest tak, że nie mamy pojęcia jaki rodzaj pomocy oferuje wierzyciel, dlatego warto się przekonać samemu.

Musisz mieć świadomość, że jest wiele osób z takimi problemami i proszenie o pomoc to żaden wstyd.
Możesz również poszukać wsparcia w organizacjach rządowych i pozarządowych, które bardzo często udzielają bezpłatnych porad. Musisz poznać swoje prawa, na spokojnie poszukać rozwiązania i pamiętać, że wszystko się ułoży.

W przypadku gdy masz poczucie niepewności finansowej, oraz pojawiają się kłopoty ze spłatą zobowiązań, nie możesz udawać, że to nie jest problem. Musisz przyznać, że masz kłopot, a im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz mógł zacząć działać aby poprawić swoją sytuację. Warto stworzyć sobie listę wszelkich nieuregulowanych rachunków oraz rat, z których spłatą zalegasz. Dzięki temu będziesz mógł w odpowiedni sposób rozplanować sobie możliwość spłaty.

 

Co w przypadku gdy trudno jest dotrzymać obietnicę spłaty?

W takim przypadku powinieneś skontaktować się z doradcą firmy, w której zabrałeś kredyt lub pożyczkę. Osoba ta zarabia na życie właśnie dzięki Tobie, dlatego będzie starała się pomóc Ci znaleźć odpowiednie wyjście z sytuacji w jakiej się znajdujesz. Przedstaw tej osobie wszystkie szczegóły, co się stało, dlaczego, opisz szczegółowo przyczynę, przez którą nie jesteś w stanie spłacić zobowiązania i razem opracujcie plan rozwiązania problemu. Musisz pamiętać, że unikanie spłat nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może to się dodatkowo odbić na Twojej kieszeni poprzez nałożenie dodatkowych odsetek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.